Czy wysoki poziom cholesterolu daje jakieś objawy?
Wysoki cholesterol to problem wielu osób. Najczęściej dotyczy on osób po 45. roku życia oraz osób z nadwagą lub otyłością, jednak może się zdarzyć, że podwyższony cholesterol zostanie wykryty u osób młodych (również dzieci oraz nastolatków), a także osób szczupłych i stosujących z pozoru zdrową dietę. Jak objawia się wysoki cholesterol?
Wysoki poziom cholesterolu – przyczyny
Wbrew obiegowej opinii, wysoki poziom cholesterolu LDL (potocznie nazywanego „złym cholesterolem”) nie jest jedynie skutkiem stosowania niewłaściwie skomponowanej, bogatej w tłuszcze zwierzęce diety. W wielu przypadkach podwyższony cholesterol jest objawem innych chorób. Nawet w przypadku zdrowo odżywiających się, szczupłych, młodych osób zdarzają się przypadki podwyższonego cholesterolu – wówczas mamy do czynienia z hipercholesterolemią rodzinną. Schorzenie to dziedziczymy wraz z genami, dlatego w przypadku powtarzających się w rodzinie problemów z wysokim cholesterolem trzeba pamiętać o systematycznym sprawdzaniu swojego stanu zdrowia.
Do najczęstszych przyczyn zbyt wysokiego poziomu cholesterolu zaliczamy:
-
dietę, która prowadzi do nadwagi i otyłości,
-
siedzący tryb życia,
-
łuszczycę,
-
schorzenia wątroby np. spowodowane nadużywaniem alkoholu,
- niedoczynność tarczycy.
Wysoki poziom cholesterolu – skutki
Wysoki poziom cholesterolu zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Bagatelizowanie złych wyników badań może zakończyć się zawałem serca, udarem mózgu i przewlekłą chorobą wieńcową. Zagrożenia te czyhają nie tylko na osoby w podeszłym wieku, ale także osoby młode, które nie przestrzegają zasad zdrowej diety oraz stronią od aktywności fizycznej.
Ważne: poziom cholesterolu może rosnąć bardzo szybko, co jest dodatkowym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Zaniedbanie badań profilaktycznych to jeden z głównych powodów pojawienia się trudności w późniejszym leczeniu.
Wysoki poziom cholesterolu – objawy
Podwyższony poziom cholesterolu przez długi czas nie powoduje uciążliwych dolegliwości i niepokojących objawów. To, dlatego pacjenci trafiają do lekarza zbyt późno, czyli wówczas, gdy przez podwyższony cholesterol zaczyna szwankować serce, układ krążenia oraz trzustka.
Jednym z charakterystycznych objawów wzrostu poziomu cholesterolu w surowicy krwi jest pojawienie się tzw. żółtaków cholesterolowych, czyli małych, żółtych grudek, które tworzą się w okolicy wewnętrznych kącików oka, łokci oraz kolan. Często są one mylone z kaszakami i traktowane jedynie jako defekt natury kosmetycznej.
Inne objawy zbyt wysokiego poziomu cholesterolu to m.in.:
-
bóle w okolicy serca, uczucie pieczenia za mostkiem i duszności, które zwiastują chorobę wieńcową,
-
zaburzenia krążenia, które prowadzą do niedotlenienia kluczowych narządów i układów w organizmie,
-
miażdżyca żył i tętnic,
-
ból kończyn dolnych, który pojawia się po wysiłku,
-
męczliwość,
-
problemy z trzustką,
- zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby.
Objawem współtowarzyszącym wysokiemu poziomowi cholesterolu jest także nadwaga. W zdecydowanej większości przypadków osoby, które stosują niezdrową dietę, mają podwyższony poziom cholesterolu LDL.
Podsumowując, zbyt wysoki poziom cholesterolu nie jest przyczyną pojawienia się objawów, które skłaniają do szybkiej wizyty u lekarza. Co więcej, nie zawsze wzrost poziomu cholesterolu LDL związany jest ze spożywaniem dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. Często niepokojące zmiany wyników krwi są związane z rozwojem innych schorzeń, które także przez długi czas mogą przebiegać bezobjawowo. W celu uniknięcia zbyt dużego wzrostu poziomu cholesterolu w surowicy krwi i niebezpiecznych zmian w profilu lipidowym konieczne jest wykonywanie badań profilaktycznych oraz reagowanie na sygnały wysyłane przez organizm, które mogą wskazywać na problemy z sercem, układem krążenia oraz wątrobą i trzustką. Objawem wskazującym na zbyt wysoki poziom cholesterolu są także żółte grudki, które najczęściej pojawiają się przy wewnętrznych kącikach oczu oraz na powiekach.